PREDSTAVITEV
NASELJA
Bistrica
Cegelnica
Gobovce
Malo Naklo
Naklo
Okroglo
Podbrezje
Polica
Spodnje Duplje
Zgornje Duplje
Strahinj
Zadraga
Žeje
ZNAMENITOSTI
JAVNI ZAVODI
GOSPODARSKE DEJAVNOSTI
DRUŠTVA
ŽUPNIJSKI URADI
SPROSTITEV IN REKREACIJA
LOKALNE VOLITVE 2010



Občina Naklo












Spodnje Duplje

Spodnje Duplje so eno izmed naselij Dupelj, združujejo pravzaprav Zg. Duplje, Sp. Duplje in Zadrago. Na zahodu Spodnje in Zgornje Duplje omejuje Tržiška Bistrica. Na vzhodu pa Udinboršt, kjer v konglomeratu lahko opazimo kraške pojave. Ob obilnem deževju iz kraških jam pritečejo potoki kot hudourniki. Najbolj znana je Draga, ki loči Dupljance od Zadražanov, tistih za-Drago.

Duplje

Tam kjer ležijo Spodnje Duplje, se skalni rob Udinboršta kot klin umakne v notranjost gozda in prav tu so Dupljanci zgradili prve kmetije. Kasneje so prav do danšnjega časa gradili hiše tudi na vmesni ježi v rebri Udinboršta. Tudi prva cerkev je bila na vzpetini. V bližini vasi je več kraških jam , najdaljša je Arneševa luknja, nad 800 m dolga, v kateri so se skrivali domačini pred Turki, vanjo pa so se zatekli tudi rokovnjači.

Pr TrnovcPrvo šolo so v Dupljah dobili že leta 1882. Leta 1950 so na ilovnatih tleh pod gozdom zgradili 8-letno šolo, ki je danes 4-razredna podružnična šola osnovne šole v Naklem. V njej deluje tudi vrtec. Poleg dupljanskih znamenitosti kot Dupljanska graščina in pa Vogvarjeva hiša pa sta v Dupljah razvita turistična in športna dejavnost. Omeniti moramo turistično kmetijo Pri Trnovcu, ki se nahaja v Sp. Dupljah ob Tržiški Bistrici. Sredi zelenja stoji velika kmečka hiša, v kateri so se pred desetletji vrtela mlinska kolesa. Na velikem travniku ob reki pa stoji kamp, ki prejme okoli 60 bivalnih prikolic. Poskrbljeno imajo za različno športno rekracijo, postrežejo pa s pravo domačo hrano.

 Ob magistralni cesti imajo Dupljanci tudi zelo lep gasilski dGasilski dom Dupljeom, v katerem je tudi dvorana za različne prireditve. V njem je svoj prostor našla tudi pošta. Zelo je razvita tudi športna dejavnost, ki se odvija v društvu Partizan. V Dupljah imajo tudi kulturno-turistično društvo, ki vsako leto pripravi kar nekaj prireditev. Najbolj obiskane so finfranje, to je rokovnjaški izraz za veselico, ki se dogaja drugo nedeljo v maju pod Krivo jelko, kjer so se včasih zbirali rokovnjači. Zelo zanimiva je tudi kmečka ohcet in jesensko ličkanje koruze.

 

Občina Naklo @ 2004 |komentarje in predloge pošljite na e-naslov